Archiwum styczeń 2016


Katar i jego leczenie
Autor: aputesy | Kategorie: Jak leczyć 
27 stycznia 2016, 14:17

Okres jesienno – zimowy sprzyja występowaniu schorzeń nazywanych przez lekarzy ostrymi nieżytami nosa. Stosując krople na katar działamy tylko na objawy, a nie na przyczyny jego występowania. Pomimo to działania takie łagodzą przebieg i zmniejszają długość infekcji.


Krople do nosa obkurczają śluzówkę sprawiając, że wydzielina szybciej spływa. Jednak niewłaściwe lub długotrwałe ich stosowanie może doprowadzić do bardzo poważnych komplikacji. Działanie leków na katar polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych i zahamowaniu wytwarzania wydzieliny. Zwężone naczyńka krwionośne przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku błony śluzowej i udrożnienia kanalików co ułatwia oddychanie. Efektem jest także otwarcie przewodów zatok przynosowych i trąbki słuchowej opuchniętej z powodu zmian jakie nastąpiły podczas kataru. Użycie kropli do nosa powoduje, że już po około pięciu minutach objawy kataru częściowo ustępują, a taki stan trwa około jednej godziny. Można również skorzystać z innych form walki z katarem na przykład używać leków homeopatycznych lub nagrzewać okolice zatok i nosa.


Preparaty do nosa polecane przez farmaceutów można stosować nie dłużej niż pięć dni, niestosowanie się do zaleceń zawartych w ulotkach może doprowadzić do nawracania lub spotęgowania objawów. Często również sprawia, że dochodzi do osłabienia działania preparatu lub do uszkodzenia nabłonka śluzówki i spowolnienia pracy rzęsek. Kolejnym etapem może być przekrwienie reaktywne, zanik śluzówki i przewlekły nieżyt nosa.